top of page
Szerző képeBalaton Faház

A stégépítés, avagy víziállás telepítés szabályai

A nyugodt nyarat némiképp feldúlták a hírek, miszerint a Balaton körül a vízügyi hatóság idén is folytatja az engedély nélkül készült stégek, lejárók, horgászkarók, kapuk bontását, illetve az új kiállások telepítésének szabályai sem egyértelműek.


Korábban is építettünk már stéget, az elmúlt időszakban is kaptunk hasonló megkeresést: úgy döntöttünk hát, hogy egy helyre szedjük össze a víziállás telepítéssel kapcsolatos tudnivalókat, értelmezzük a jogszabályokat, ezzel is segítve ügyfeleinket és olvasóinkat.

Stégépítés A-tól Z-ig.



Image by Krisztina Papp from Pixabay
Image by Krisztina Papp from Pixabay

A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság immár a Balaton északi partján is megkezdte az illegális, engedély nélkül telepített víziállások (bejárók, stégek) bontását. Új vízi építmény csak hivatalos mederbérleti szerződéssel, mederbérleti díj megfizetésével köthető, az alább összegyűjtött feltételek teljesülése esetén.


A stégépítés és víziállás telepítés jogszabályi háttere

A Balaton tómeder a Magyar Állam tulajdonában, és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDTVIZIG) kezelésében áll, ezért víziállások (pl. stégek, bejárók) csak a vonatkozó jogszabályok betartásával, a vízügyi igazgatóság, mint mederkezelő hozzájárulásával, meghatározott időtartamra létesíthetők - azaz nem örökre szól az engedély, ha megkapjuk, bizonyos időközönként (ez általában 5 év) újra kell kérvényeznünk.


Legfontosabb jogforrásunk a 379/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó szabályokról. E cikk alján pedig összegyűjtöttük az összes jogszabályt.


Hol létesíthető stég vagy víziállás?

91. § (1) A Balatonon víziállás

  • a) a déli parton a partéltől számított legfeljebb 150 m távolságon belül, 1,5 m-t meg nem haladó vízmélységben, a nádas partszakaszok előtt a nádszegély szélétől számított legfeljebb 10 m távolságon belül;

  • b) az északi parton 2 m-t meg nem haladó vízmélységben, a nádas partszakaszok előtt a nádszegély szélétől számított 2–4 méteren belül, illetőleg a hajózási hatóság hozzájárulásával a nádszegély szélétől számított 8 m-en belül telepíthető.

  • (2) Az (1) bekezdés szerinti vízmélységet a siófoki vízmércén mért 100 cm-es értékre kell vonatkoztatni.

  • A nádas tehát NO-GO zóna, viszont honnan tudjuk, hol ér véget? Létezik egy úgynevezett nádtérkép vagy nádas térkép, mely szintén a vízügyi hivataltól kérvényezhető (vásárolható), és megmutatja, hogy az építeni kívánt stég vagy alatta a telkünk milyen területi besorolásba esik. Ritka esetben a nádasba is építhető bejáró, ez speciális engedélyt igényel.

  • Nem telepíthető víziállás hajóútban, vagy ott, ahol településrendezési, vízügyi, környezet-, természet- vagy tájvédelmi érdeket sért vagy veszélyeztet, a hatályos TNM rendelet alapján. Ha korábban nem tudtunk róla, hogy ilyen területről van szó, legkésőbb kérvényünk elutasításakor értesülni fogunk róla.


Image by Eszter Miller from Pixabay
Image by Eszter Miller from Pixabay
Mekkora lehet a stég és mi lehet rajta? Technikai paraméterek
  • Szabadonálló stég 4 m2-nél kisebb nem lehet, a 20 m2-t viszont nem haladhatja meg a mérete. A tervezett használattal arányos méretűnek kell lennie, törekedve arra, hogy minél kisebb mértékben vegyük igénybe a nyílt vízterületet. Túl közel sem lehet már meglévő stéghez.

  • Ezt nagyon fontos tudni: az építménynek mobilnak kell lennie, ugyanis a Balatonon csak ideiglenes víziállás létesíthető: április 1. és október 31. napja közötti időszakban tartható a stég a mederben. Legkésőbb október 31-én ki kell venni a vízből.

  • Parti bejáró létesítésénél a bejáró szélessége minimum 80 cm kell hogy legyen.

  • Felépítményes víziállás a Balatonban nem létesíthető.

  • A felépítmény nélküli víziálláson tartósan csak korlát és ülőpad építhető, más állandó tárgy vagy építmény nem lehet rajta.

  • A víziállás, azaz stég megközelítésére föld, beton- vagy kőbejárót nem építhetünk. A parti bejárót úgy kell kialakítani, hogy a természetes partot ne zavarja meg, a parti nádas állományát ne károsítsa.

  • Stégünket úgy kell megtervezni, méretezni és kivitelezni, hogy a jövendőbeli igénybevételnek ellenálljon (szél, hullámzás, jégnyomás), és megfeleljen a hasznosítás jellegének, módjának és a helyi környezeti adottságoknak. Ebben a mi szakértelmünk és tapasztalatunk az Ön rendelkezésére áll!



Hogyan kell kérvényezni a stégépítést?

Ha megbizonyosodtunk róla, hogy a területre építhető stég, akkor írásos kérvényt kell benyújtanunk a Balatoni Vízügyi Kirendeltséghez. Ebben számos dolgot le kell írnunk:


  • A vízállással érintett ingatlan tulajdonosának nevét, címét, elérhetőségét

  • Az ingatlan tulajdonosának 5 évre szóló hozzájáruló nyilatkozatát (ugyanis 5 évre köthető meg a mederbérlet, lejártakor újra meg kell igényelni).

  • Az ingatlan tulajdoni lapjának másolatát, amely igazolja az ingatlan tulajdonjogát.

  • Amennyiben nem magánszemély a tulajdonos, hanem közterületi partszakaszra vagy állami tulajdonban lévő területre telepítendő stégről van szó, ez esetben további utánajárást igényel a dolog: előzetes területbérleti szerződést kell kötni az állammal, vagy hozzájáruló nyilatkozat szükséges a helyi önkormányzat részéről.

  • Le kell írnunk, hogy mi a víziállás, stég használati célja: horgászat? kikötő? napozás?

  • Hogyan lehet megközelíteni - lábon vagy csak a víz felől? Melyik kikötőből?

  • Helyszínrajzot kell mellékelnünk, de ennek legegyszerűbb és a hivatal által is elfogadott módja egy Google térkép másolat, melyen beazonosíthatóak a környékbeli épületek és a partszakasz - ezen be kell jelölni a stég kívánt helyét, és ha rendelkezésünkre áll ez az adat, akkor GPS koordinátáit is meg kell adni.

  • Következő melléklet: szerkezeti rajz. Ezen szerepelnie kell a víziállás általános kialakításának (alaprajzi méretek, nézetek) és tervezett szerkezeti megoldásának. Itt már mi is belépünk a képbe! Szakértő kollégáink segítenek a szerkezeti terv elkészítésében.


Ha a fentieket teljesítetük, megbizonyosodtunk arról, hogy a terület alkalmas a víziállás építésére, összeszedtünk a kellő dokumentumokat, akkor azokat egy kérvény formájában el kell juttatnunk a hivatalhoz. A kérvényre mintát és további dokumentumokat a Balatoni Vízügyi Kirendeltség oldalán találunk. Ha kérésünk meghallgattatik, akkor a hivatal mederbérleti szerződést köt velünk, és megkapjuk a mederbérleti díjról szóló csekket.



Balatoni stég
Györökön építettük ezt a kis horgászstéget
Mire kell még figyelnünk víziállás telepítéskor?
  • Vízi járművet (hajó, csónak) állandó jelleggel stégünkhöz kikötni, ott tárolni tilos. Jó hír ellenben, hogy úszóeszköznek számító sporteszközeinket tarthatjuk rajta.

  • A víziálláshoz kikötni csak állandó felügyelet mellett, az engedéllyel rendelkező tulajdonos használatában lévő vízi járművet szabad, időszerűen.


Ínyenceknek: itt a víziállás létesítésére vonatkozó összes jogszabály!
  • A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV.29.) Korm. rendelet VIII. fejezet

  • A Balaton és a parti zóna nádasainak védelméről, valamint az ezeken folytatott nádgazdálkodás szabályairól szóló 22/1998. (II.13. ) Korm.rendelet.

  • A Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balaton Területrendezési Szabályzat megállapításáról szóló 2000.évi CXII.tv.(Btv.) 23.§., 35.§.

  • A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 28 §.(1), 29.§ (1)

  • A Vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V.22.) Korm.rendelet.3.§

  • A természet védelméről szóló 1996.évi LIII.tv. 16 .§. (5), 17 .§ (3)

  • A vízpart rehabilitációs tanulmánytervének elfogadásáról szóló 28/2004. (XI.24.) TNM rendelet tartalmazza a vízpart rehabilitációval érintett területek lehatárolását, területhasználatokat.

  • Az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló

  • 275/2004. (X.8.) Korm.rendelet

  • 27/2012.(V.25.) NFM rendelet a hajózási hatósági eljárások díjairól



Kezdődhet a stégépítés!

Keressen minket, és támogatjuk a munka összes fázisában.



Comentarios


bottom of page